Lubosh Valenta

Lubosh Valenta

Pan Lubosh Valenta se narodil 3. 8. 1965 na Moravě, kde také strávil celé dětství.

Malování jej vždy bavilo a myšlenka o umělecké dráze se zrodila v jeho 18 letech, inspirován blízkým kamarádem, který se olejomalbě věnoval od dětství a probudil v něm velké nadšení. Touha po svobodném rozhodování a cestování, nesouhlas s politickým i ekonomickým stavem v bývalé ČSSR jej dovedly až k emigraci do Kanady v létě 1989. V Kanadě trávil čas především denním studiem AJ a hledáním další cesty životem. Ovšem po krátké době, díky revoluci v Československu a rozvolnění situace, se v roce 1990 vrátil zpět. První roky po návratu trávil opět na Moravě, ale v roce 1994 se odstěhoval do Prahy a začal realizovat své sny.

Aktivní kresba tužkou jej po necelém roce přivedla na malbu olejem.  Jeho tvorba byla zpočátku ovlivněna obrazy S. Dalího, a proto se věnoval tematicky hlavně surrealistické, a později i realistické, malbě. Tematická změna nastala, když jej kamarádka požádala o malbu svého aktu pro manžela. Figurální malba jej uchvátila a začal se jí věnovat naplno. Dalším oblíbeným tématem byly pro něj abstrakty. Při tvorbě jednoho z nich vzniklo první abstraktní pojetí tváře a i to se po té stalo jeho oblíbeným směrem.

Důležitý zlom v jeho tvorbě nastal před několika léty – objevil „uměleckou špachtli“. Po prvních pokusech s tímto nástrojem věděl, že to je přesně to, co po celou dobu svého uměleckého vývoje hledal. V současné době se soustředí už pouze na moderní pojetí malby touto technikou a na větší formáty pláten, ať už olejovými nebo akrylovými barvami.

Další zajímavosti související s malováním:

V roce 2000 založil první portál v ČR zabývající se amatérskými umělci pod názvem AO (Amatérská obrazárna). Jeho činnost byla ukončena až v roce 2004, v té době již sdružoval tisíce umělců napříč celou Republikou a čítal desetitisíce vystavených děl.

V roce 2019 jeho obrazy použité na obal CD slavného violoncellisty Petra Nouzovského za doprovodu Gérarda Wyssea, hrající skladby světoznámého Bohuslava Martinů.

Zajímavosti ze soukromého života:

Nejoblíbenější sport: Freediving (hlubinné potápění na nádech). Miluje ticho a krásu „jiného světa“ pod hladinou, která je pro něj i velkou duševní inspirací při tvorbě.

Pan Lubosh Valenta je 3x rozvedený, se současnou o 20 let mladší partnerkou je již 6 let.

Kromě autorské tvorby maluje Lubosh akty na zakázku. Obrazy tvoří především pro svoji radost, ale i pro radost svého okolí. Jejich prodej ho vždy vyčerpával a tlumil jeho uměleckou tvorbu. Proto se domluvil se společností Lindhouse na jeho zastupování.  Díky této spolupráci se v nejbližší době rýsuje několik výstav a vernisáží a to jak v ČR, tak v zahraničí.